štvrtok, 09. apríl 2020

Ruční přísavka s automatickým nastavením podtlaku

Ruční přísavky, respektive držadla vybavená podtlakovými přísavkami pro usnadnění manipulace s těžkými nebo rozměrnými předměty, jako jsou tabule skla, velkoplošný materiál apod., nejsou na našem trhu novinkou. Novinkou je ale inovace, která z „obyčejné“ ruční přísavky dělá „chytré držadlo“, jež si umí automaticky vygenerovat požadovaný podtlak potřebný k bezpečné manipulaci se širokou škálou předmětů s různým typem povrchu.

Přísavka disponuje silným podtlakem, který jí umožňuje přisát se i k drsným, strukturovaným a vlhkým povrchům. Myšlenka je jednoduchá, řešení o něco složitější. Držadlo, vyvinuté na principu mobilního ručního akunářadí, má ve svém robustním plastovém těle zabudovanou vývěvu poháněnou integrovaným akumulátorem. Vývěva je dimenzovaná tak, že podtlak na přísavce dokáže vyvinout přídržnou sílu necelých 1700 N, což odpovídá hmotnosti zvedaného tělesa zhruba 170 kg. Pro kontrolu hodnoty podtlaku je držadlo vybaveno analogovým tlakoměrem s vyznačeným červeným a zeleným polem. V držadle integrovaná vakuová pumpa představuje úsporný obvod. Jakmile čerpadlo dosáhne bezpečného podtlaku, vypne se. Pokud vakuum na přísavce klesne, pumpa se automaticky opět zapne.

Držadlo je svým způsobem průkopnickým systémem pro zvedání a manipulaci s plochými předměty. Může zvedat tělesa prakticky se všemi typy povrchů, od hladkých po strukturované, což z něj dělá univerzální nástroj využitelný v široké škále profesí. Od stavby přes výrobu až po skladování. Všude tam, kde je zvedání a manipulace s těžkými předměty na denním pořádku, může tento nástroj minimalizovat riziko vzniku pracovního úrazu a poškození drahého materiálu.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Foto: archiv výrobce

Odborný časopis na podporu drevárskej a nábytkárskej výroby.

Zásady spracovania osobných údajov

Uložiť

Uložiť

Newsletter

Prihláste sa pre prijímanie newsletter-a. Nezmeškáte tak žiadne aktuálne novinky.

Rozosielame iba dôležité informácie. Nespamujeme!