štvrtok, 14. november 2019

V českých lesích se loni podle ČSÚ vytěžilo 25,7 mil. m3 dřeva, což je zatím největší objem v historii. Naprostou většinu z tohoto množství (23 mil. m3) kvůli nadměrnému suchu a napadení stromů hmyzími škůdci tvořila nahodilá těžba, přičemž z dřevin se nejvíce těžil smrk (87,2 %), dále pak borovice (4,4 %) a buk (2,5 %). Velké objemy vytěženého dříví byly v krajích Vysočina (3,8 mil m3), Jihočeský (3,4 mil. m3), Olomoucký (3,4 mil. m3) a Moravskoslezský (3,0 mil. m3). Nyní se kůrovec kromě nejpostiženější Vysočiny a Jihočeského kraje šíří také do kraje Jihomoravského, Středočes­kého, nižších a středních oblastí Plzeňska, Liberecka, na Pardubicko a dále. Tato situace, která navzdory trvalé obnově porostů, nenechává v klidu vedle majitelů lesních pozemků většinu tuzemských pilařů, byla hlavním programem jarního odborného setkání Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR (SDP), které proběhlo 24. 5. 2019 v Dolních Beřkovicích na Mělnicku.

Kůrovcová kalamita, jejímž přičiněním ve spojení s několika vichřicemi se loni na území ČR vytěžilo zatím rekordních 25,7 mil. m3 dřeva, už nesužuje jen donedávna nejohroženější Moravu a Vysočinu, ale dnes už i kraje Jihomoravský, Jihočeský a jihovýchodní oblasti Plzeňského. A to i navzdory vydatnějším srážkám a ochlazení ve druhé polovině dubna, kdy i přesto došlo k přerojení části přezimujících jedinců. Její další průběh proto bude podle odborníků závislý nejen na vývoji počasí, ale i přístupu vlastníků ke zpracování napadené hmoty, a především pak na odbytu. Ten kvůli přeplněným skladům zpracovatelů dlouhodobě vázne a způsobil další snížení cen jehličnaté kulatiny, které se během prvního pololetí v dřevinách smrk a borovice ve třídě III A / III B pohybovaly v průměru kolem 1760 Kč/m3 (smrk) a 1460 Kč/m3 (borovice), ve třídě III C za 1390 respektive 1120 Kč/m3 a ve třídě III D za 960 respektive 820 Kč/m3, což už je méně, než za co byla donedávna na trhu k mání vláknina.

LESY SR, š.p. obhospodarujú 885 tisíc hektárov lesných pozemkov, z toho je vo vlastníctve štátu 704 tisíc hektárov. Celá výmera lesov je certifikovaná systémom PEFC a na desatine územia (86 tisíc ha v OZ Prešov a Trenčín) aj systémom FSC. Priaznivé ekonomické ukazovatele hospodárenia š.p. LESY SR umožnili v roku 2018 dosiahnuť zisk pred zdanením vo výške 6,75 mil. €. Plánované zámery tak prekročili o 300 tisíc €.

V loňském opět mimořádně suchém roce kůrovcová kalamita v českých lesích postupovala takovým tempem, na které vlastníci lesů v některých regionech již nestačili reagovat. Podle odhadu z konce října 2018 měl totiž objem vytěžené smrkové kůrovcové hmoty činit cca 10–12 mil. m3 a celkový objem v lesích napadeného dříví cca 15–20 mil. m3, což by bylo více jak roční etát. Rovněž alarmující je pak prognóza pro rok letošní, hovořící, za předpokladu pokračujícího sucha, až o minimálně 30–40 mil. m3. Mizející lesy v některých oblastech proto dělají vrásky na čelech nejen lesníkům, ale i zpracovatelům dřevní hmoty, zejména smrkové, co a jak budou řezat, až smrku nebude. V tomto duchu se nesl hlavní program podzimního odborného setkání Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR (SDP), které proběhlo 9. 11. 2018 na půdě akciové společnosti MATRIX z Třebešova na Rychnovsku.

Odborný časopis na podporu drevárskej a nábytkárskej výroby.

Zásady spracovania osobných údajov

Uložiť

Uložiť

Newsletter

Prihláste sa pre prijímanie newsletter-a. Nezmeškáte tak žiadne aktuálne novinky.

Rozosielame iba dôležité informácie. Nespamujeme!