úterý 23. červenec 2019 3:34
Registrace    

Tesári zo SOŠ stavebnej v Žiline

SOŠ stavebná v Žiline má dlhoročnú tradíciu vo výchove tesárskych remeselníkov. Patrí medzi najväčšie slovenské školy so stavebným zameraním – má až 530 žiakov v desiatich študijných a učebných odboroch. Škola sídli na Tulipánovej 2, dielne praktickej výchovy – školské dielne má na Bánovskej ceste 9. V súčasnom školskom roku 2018/19 pripravujú pre prax 18 tesárov a aj 18 remeselníkov príbuzného odboru opracovania dreva – stolárov.

Na jubilejný 10. ročník súťaže Mladý stavbár 2018 (3. – 4. 10. 2018) prišlo do Žiliny 15 družstiev z 9 škôl zo Sloven­ska a Českej republiky. Absolvovali súťaže, do ktorých zapájajú tri učebné odbory: Murár, Inštalatér a Tesár. V každom súťažnom odbore bolo po 5 škôl. Iba domáca škola obsadila všetky tri disciplíny. A vo všetkých troch aj zvíťazila!

Tesári súťažili presne podľa zaužívaných kritérií stredoškolskej zručnosti. Najskôr  absolvovali test formou odborných otázok. Domáci prezentovali svoju silu a získali najviac – 19 bodov, pred družstvami Bosohohy (17,5) a Nitra (17 bodov). Potom sa presunuli na vylosované pracovisko v školskej dielni. Počas dvoch dní mali vyrobiť za 9 hodín „Informačnú tabuľu“ z drevených hranolov. K dispozícii mali len ručné náradie, navyše len akuvŕtací skrutkovač. Nemohli používať žiadne iné elektrické náradie.

Určený výrobok vyrábali zo smrekových hranolčekov 90x90 mm podľa výkresovej dokumentácie. Dodané hranoly si narezali na predpísané rozmery. Po šikmých rezoch zhotovovali čapy a dlaby, osedlali krokvy a zmontovali celú konštrukciu. Nasledovala montáž záklopu bez krytiny. Vrátane testu mohli získať maximálne 100 bodov. Pri hodnotení čiastkových disciplín mali domáci „tulipánci“ viac bodov ako súperi, iba pri hodnotení osedlania a preplátovania krokiev získalo družstvo Nitra o bod viac. Celkove boli lepší o štyri body.

Hodnotiaca komisia odborníkov z praxe Jaroslav Rovňan, Stanislav Ďurana, Rudolf Štiak sledovala celý postup prác, dôkladne premerala rozmery podľa výkresov, rovinnosť a pravouhlosť rezov, povrchové opracovanie, hodnotila bezpečnosť práce a čistotu na pracovisku.

Celkové poradie družstiev, ktoré tvorili žiaci zúčastnených škôl:
1.     SOŠ stavebná Žilina, Tulipánová ul. – Kristián Belko a Šimon Štefánek
2.    SOŠ stavebná Nitra – Vratko Bartoš a Adam Valkovič
3.    SOŠ stavebných řemesel Brno – Bo­sonohy – Jiří Budík a Tomáš Lengál
4.    SOŠ drevárska a stavebná Krásno – Alexander Šimek a Dávid Stráňava
5.    SOŠ stavebná Liptovský Mikuláš – Dávid Karaska a Lukáš Švidroň

Priebeh súťaže stručne zhodnotil Ing. Jozef Magát, vedúci úseku pracovného vyučovania SOŠ stavebnej Žilina: „Stavebné remeslá v Žiline sú na vysokej úrovni. Vyučujú sa viac ako 70 rokov na viacerých školách. V súvislosti s prechodom škôl a učilíšť na zmeny, vyvolané pohybom stavebných firiem a dodávateľov materiálov sa zlúčením vytvorila pred desaťročím SOŠ stavebná Žilina. V rámci jej zviditeľnenia a ustálenia vzdelávacej náplne, úsilím porovnávania kvality škôl sme už v úvodnom roku (2009) začali s organizovaním celoslovenskej súťaže stavebných remesiel. Výrazným kvalitatívnym počinom bolo prizývanie aj odborných škôl a učilíšť z Českej republiky. Naša škola patrí medzi špičku stavebných odborných škôl v oboch krajinách a prinášame z medzinárodných súťaží tie najvyššie ocenenia. Súťaž sa uskutočnila pod záštitou Žilinského samosprávneho kraja, ceny pre najlepších venovali spolupracujúce firmy a Nadácia na podporu vzdelávania SOPK. Vyššiu pozornosť súťaži tesárov očakávame od Zväzu spracovateľov dreva SR.“

Jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže Mladý stavbár 2018 sa v Žiline zúčastnili aj budúci remeselníci zo stredných odborných škôl: Murár – SOŠ Nitra, SOŠ a SOU Vyškov, SOŠ drevárska a stavebná Krásno nad Kysucou, SOU Kyjov; Inštalatér – SOŠ a SOU Vyškov, SOŠ Kyjov, SOŠ technická Čadca, SOŠ stavebných řemesel Brno – Bosonohy.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!