čtvrtek 13. prosinec 2018 22:34
Registrace    

Pred pol storočím sa výrobné závody a roľnícke družstvá rozhodli postaviť drevené haly, ktoré boli pôvodne plánované na dobu 25 – 30 rokov. Ich konštrukcia bola jednoduchá a keďže boli určené najmä na skladovanie, majitelia sa väčšinou nezapodievali ich údržbou, nevytvárali v nich pracovné prostredie, nezveľaďovali ich. Po celom Slovensku sú ešte stále využívané desiatky takýchto drevo­stavieb. Napriek skutočnosti, že ich predpokladaná životnosť je už dávno dosiahnutá, mohli by slúžiť pri dodržaní určitých podmienok naďalej.

V říjnovém vydání Dřevařského magazínu (DM 10/2018) jsme přiblížili průběh slavnostního vyhlášení vítězů 6. ročníku studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2018, pořádané jako jeden ze stálých projektů Nadace dřevo pro život. V soutěži, letos vypsané na téma „Dřevo je naše budoucnost“, kdy o vítězích spolu s odbornou porotou rozhodovala i široká veřejnost, se mezi sebou „utkalo“ 51 studentských projektů, z toho 19 v kategorii „Dřevěné stavby – malé“ a 32 v kategorii „Dřevěné stavby – velké“. Hodnotnými cenami od Nadace, udělenými za technickou úroveň a nápaditost řešení, byla „ověnčena“ čtveřice architektonicky a konstrukčně zajímavých děl, ztvárněných pěti studentkami a čtyřmi studenty.

Výrobcovia nábytku v Rakúsku vyrobili v 1. polroku 2018 nábytok v celkovom objeme 957,4 mil. €. Predstavuje to zvýšenie o 3,9 %. Najväčší podiel tvorí výroba nábytku z dreva do obývacích izieb, spální a jedální, hoci poklesla o 0,9 %. Na ďalších miestach je kuchynský nábytok, jeho výroba sa zvýšila o 5,2 % a kancelársky nábytok. Výrazný vzostup výroby zaznamenal nábytok a zariadenie pre obchody – o 19,8 %, do kúpeľní o 11,9 %. Nábytok vyrába 50 podnikov, ktoré zamestnávajú približne 6 tisíc pracovníkov. Väčšinu výrobcov tvoria súkromné podniky strednej veľkosti, ktoré sú združené vo Zväze nábytkárskeho priemyslu Rakúska (Österreichische Möbelindustrie).

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!