pondělí 17. červen 2019 2:04
Registrace    

Vplyvom masívnej podkôrnikovej kalamity v ČR, ako aj Nemecku, Taliansku a Rakúsku dochádza na stredoeurópskom trhu s drevom k enormnému nárastu ponuky drevnej hmoty, čo má za následok postupný pokles cien tak guľatiny, ako aj reziva a ďalšej drevárskej produkcie. Domáci lesníci a spracovateľské firmy doposiaľ znášali cenové korekcie na úkor svojho vlastného hospodárenia, no v súčasnosti sú už nútení vzájomne rokovať o poklese cien, aby boli vôbec schopní niekam umiestniť svoju produkciu.

Státnímu podniku Lesy ČR se loni propadl čistý zisk na 70 milionů Kč ze 3,08 miliardy Kč v roce 2017. Je to nejnižší výsledek v novodobé historii podniku. Důvodem byl výrazný pokles cen dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou. Nízké ceny dřeva se odrazily v poklesu tržeb, přestože těžba dřeva vzrostla. Tyto informace zveřejnily Lesy ČR prostřednictvím ČTK.

Účastníci Workshopu o zdrojoch, ktorý usporiadali dňa 29. 5. 2019 vo Zvolene v spolupráci Drevárska sekcia Zväzu spracovateľov dreva SR, Národné lesnícke centrum a Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene pre konateľov drevospracujúcich subjektov na Slovensku, sa počas svojho pracovného stretnutia zhodli na tom, že lesy a tým aj drevospracujúci priemysel na Slovensku sú významne ohrozené globálnymi vplyvmi klimatickej zmeny.

Na výzvu dodávateľa materiálov pre stolársku, nábytkársku a interiérovú tvorbu Démos trade reagovali odborné školy. Spoločnosť im stanovila dodávku plošných doskových materiálov, kovania a spojovacích prvkov v hodnote 250 € na ich výrobok. Školy si vytvorili náčrt výrobku, rozpis materiálu a následne spracovali technické výkresy. Do realizácie výrobku sa potom zapojila skupina budúcich stolárov pod vedením majstrov odbornej výchovy.

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!